Destylarnia

Nasza destylarnia mieści się w zabytkowym budynku starego młyna, który został przystosowany do produkcji okowity, wódki, ginu oraz alkoholi starzonych. Składa się on z czterech kondygnacji, z których każda spełnia inną funkcję w procesie destylacji.

SUROWCE

Zaczynamy od przyjęcia uprzednio zamówionych owoców zbóż lub warzyw. Odpowiedni dobór surowca ma olbrzymie znaczenie i determinuje pierwotny smak i aromat produktu końcowego. Preferujemy dostawców, którzy prowadzą ekologiczne gospodarstwa. Znamy ich a Wam wskazujemy, poprzez informacje na butelkach, gdzie mają swoje gospodarstwa. Główne źródło surowców to otoczenie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego, dawnej część ordynacji Kozłowieckiej, z którego to regionu od wieków pozyskiwano surowce do produkcji okowit wytwarzanych w majątku Zamoyskich.

Przygotowanie, zacieranie, fermentacja

Po uprzednim przygotowaniu, zboża czy też ziemniaki poddajemy procesowi zacierania w naszej kadzi zacierno-filtracyjnej o pojemności 1800 l. Dzięki zastosowaniu dedykowanej dla nas technologii, możemy filtrować zacier lub po rozłożeniu skrobi na cukry proste, przekazywać całość do fermentacji. Owoce natomiast, są sortowane, myte oraz przygotowywane z wykorzystaniem urządzeń takich jak myjki taśmowe, młynki, przecieraczki, wyciskarki oraz destonery. Kolejny krok to fermentacja w jednym z czterech nierdzewnych zbiorników „zamkniętych”, które dzięki zastosowaniu automatyki dają możliwość monitorowania i kalibracji kluczowego parametru procesu tj. temperatury. W zależności od typu zastosowanych wysokogatunkowych drożdży i rodzaju produktu końcowego, fermentacja trwa od kilku do nawet kilkudziesięciu dni. W tym czasie oprócz temperatury, monitorujemy i ewidencjonujemy stale parametry procesu m.in. poziom Ph czy też poziom zawartości cukru. Fermentacja to kluczowy proces odpowiadający za smak i aromat wtórny produktu końcowego.

DESTYLACJA

Kolejny etap to destylacja. Do tego procesu używamy specjalnie zaprojektowanego i wyprodukowanego dla nas w Polsce aparatu zasilanego parą składającego się  z miedzianego alembika o pojemności 1000l z „łabędzią szyją”, kolumny miedzianej o 12 półkach wraz z deflegmatorem oraz urządzeń wspierających w postaci skraplacza oparów, systemu mycia CIP, szafki poboru próbek, stągwi pomiarowych. Dzięki tak dobranej konstrukcji jesteśmy w stanie produkować alkohol o zróżnicowanych parametrach w zależności od rodzaju produktu końcowego. Dodatkowo nad tym tradycyjnym procesem destylacji czuwa automatyka, która pomaga w uzyskaniu powtarzalności procesu. Połączenie tradycji i nowatorskiej techniki, pozwala nam na tworzenie tradycyjnych produktów w nowej odsłonie. Dbamy o świeżość i czystość naszych destylatów. Oczywiście nic nie zastąpi człowieka a ma jedynie pomóc, tak aby podczas całego procesu można było się skupić na kontroli najważniejszych etapów. Do rozlewu wykorzystujemy jedynie najbardziej wartościową część destylatu – serce. Przedgony oraz pogony są przekazywane do utylizacji. Destylujemy powoli a dzięki stykowi oparów z miedzią, będącą naturalnym katalizatorem niepożądanych frakcji alkoholu, do dalszej produkcji przekazujemy jedynie destylat o najwyższej jakości.

magazynowanie, zestawianie, rozlew

Destylat magazynowany jest w zbiornikach nierdzewnych, z których partiami przekazywany jest do zestawialników. W nich następuje proces zestawienia wysokoprocentowego destylatu z wodą poddaną ówcześnie procesowi odwróconej osmozy. Zabieg ten ma na celu obniżenie zawartości alkoholu do żądanych parametrów, w zależności od rodzaju produktu końcowego zazwyczaj od 40% vol do 43%. Należy wspomnieć, że nie dodajemy żadnych barwników, aromatów zapachowych lub smakowych itp. Po zestawieniu destylatu z wodą otrzymujemy produkt końcowy, jednak nie jest on bezpośrednio butelkowany. Dajemy czas aby nabrał odpowiednich walorów aromatyczno smakowych w procesie leżakowania, podczas którego dodatkowo wykonujemy badania laboratoryjne w celu monitorowania jakości poszczególnych serii. Smak i aromat naszych produktów pochodzi od owocu, zboża, warzywa, z którego powstał. Jeśli surowiec nie był odpowiedniej jakości lub proces fermentacji lub destylacji nie był optymalny, nic już nie jesteśmy w stanie „poprawić”.  Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, po zakończeniu leżakowania, rozlewamy destylat do butelek wykorzystując półautomatyczną nalewarką ciśnieniową. Następnie korkujemy ręcznie butelki oraz etykietujemy. Każda butelka zawiera informacje o serii, dacie i miejscu rozlewu oraz ma unikalny numer. Dzięki temu możecie prześledzić skąd pochodzą surowce, które posłużyły nam do produkcji wódek, okowit, ginu lub innych produktów, które będziecie degustować.

Okowita jest uważana za towar luksusowy ze względu na swoje unikalne cechy i wyjątkowy proces produkcji, który wymaga dużej precyzji, czasu, umiejętności i zaangażowania człowieka. To niezwykły napój alkoholowy, będący efektem rzemieślniczego procesu z udziałem doświadczonych gorzelników, których nie zastąpią maszyny. Ich umiejętności i wiedza są niezbędne do wydobycia pełnego potencjału smaku i aromatu surowców. To oni troszczą się o każdy etap procesu, dbając o odpowiednie zacieranie, fermentowanie, destylację i starzenie tego wyjątkowego alkoholu w taki sposób aby osiągnąć najwyższą jakość.

Okowita a wódka...

W przeciwieństwie do wódki, okowita nie jest produktem, który opiera się na gotowym spirytusie. Jest to destylat, który powstaje w wyniku długotrwałego procesu fermentacji i destylacji surowca. Gorzelnicy starają się wydobyć esencję zacieru, która przekłada się na głębię smaku i zapachu owoców, warzyw, zbóż, a nawet chmielu.

Proces produkcji okowity jest bardziej czasochłonny i wymaga większego zaangażowania niż w przypadku wódki. W rezultacie okowita posiada bardziej złożony profil smakowy i aromatyczny, co czyni ją produktem ekskluzywnym i docenianym przez miłośników wysokiej jakości alkoholi.

Serie produktów

Oferta B2b

Sprzedaż hurtowa, sklepy specjalistyczne, HORECA

Oferujemy możliwość sprzedaży hurtowej naszych wyrobów. Jeśli poszukujecie wyjątkowych, wysokiej jakości regionalnych produktów do swojego lokalu, hotelu sklepu lub dystrybucji, zapewniamy atrakcyjne warunki współpracy. Nasza oferta obejmuje szeroki wybór alkoholi wysokoprocentowych o różnorodnej charakterystyce smakowej. Dodatkowo zapewniamy szkolenia oraz stałe wsparcie marketingowe dla naszych Parterów, tak aby wspólnie budować wartość dodaną Waszej oferty. Mamy również możliwość tworzenia specjalnych serii dedykowanych dla Waszych potrzeb.  

Marki własne, kontrakty indywidualne

Jesteśmy otwarci na współpracę przy tworzeniu marek własnych produktów czy też realizacji zleceń kontraktowych. Posiadamy pełne zaplecze techniczne i formalno-porwane pozwalające zrealizować Wasze pomysły.   

Praktyczne doradztwo przy tworzeniu destylarni

Im więcej rzemieślniczych destylarni tym lepiej. W Polsce jest obecnie ponad 300 browarów regionalnych i ponad 400 winnic. Destylarni, które tworzą produkt od zboża/owocu/warzywa po zabutelkowany produkt końcowy, jedynie kilka. Aby z powodzeniem przejść drogę od pomysłu do realizacji, trzeba zmierzyć się z wieloma zagadnieniami. Przeszliśmy tą drogę i mamy aktualną wiedzę praktyczną.  

Zapraszamy do kontaktu w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat naszej oferty B2B. Jesteśmy otwarci na współpracę i gotowi dostosować nasze usługi do Waszych potrzeb i oczekiwań. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i przedstawimy dokładne warunki współpracy.

Strona zawiera treści dla osób pełnoletnich

Czy masz ukończone 18 lat?